پرسش های متداول > راهنمای خرید بلیط هواپیمابا خرید آنلاین بلیط هواپیما بر همه چیز مسلط شوید!

دیگر برای خرید بلیط هواپیما بسیار سخت است که وقتی را در نظر بگیریم، از ترافیک خیابان ها عبور کنیم، جای پارک ماشینمان را پیدا کنیم و به یک یا چند آژانس مسافرتی سر بزنیم. وب سایت AirplaneTicket.ir تمام این فرایندها را برای شما ساده و خلاصه کرده است. در این راهنما فرآیند خرید بلیط هواپیما از این وب سایت را در پنج بخش جستجوی پرواز، انتخاب پرواز، ورود اطلاعات، پرداخت آنلاین و صدور بلیط برای شما آموزش می دهیم.

1- جستجوی پروازهای دلخواه

online-booking-guide

اولین مرحله رزرو بلیط هواپیما جستجوی پروازهای مسیر و تاریخی است که قصد سفر در آن را دارید. این کار از طریق یک فرم ساده انجام می شود. در این فرم ابتدا مشخص کنید که قصد خرید پرواز یک طرفه یا رفت و برگشت را دارید. اگر پرواز یک طرفه را انتخاب کنید بخش تاریخ برگشت غیرفعال می شود. در رزرو پروازهای رفت و برگشتی تا جایی که می توانید از یک شرکت هواپیمایی پروازهایتان را انتخاب کنید تا چنانچه پرواز رفتتان با تاخیر انجام شد طوریکه به پرواز برگشت نرسیدید یا اگر پرواز رفتتان کنسل شد، امکان کنسلی پرواز برگشت بدون جریمه را هم داشته باشید.

حالا نوبت آن است که مبدا و مقصد سفر را مشخص کنید. نام فرودگاه ها را می توانید تایپ کنید یا با کلیک روی نشانک های سمت چپ انتخاب نمایید. با کلیک روی سطر رفت، تقویمی به شما نمایش داده خواهد شد که می توانید روز پرواز رفتتان را انتخاب کنید. اگر قبلا پرواز رفت و برگشت را انتخاب کرده باشید، تاریخ برگشت را هم باید از طریق سطر برگشت انتخاب شود. تاریخ رفت نمی تواند بعد از تاریخ برگشت باشد. دقت کنید که تاریخ ها تنها از طریق تقویم نمایش داده شده قابل انتخاب و تغییر هستند.

ورود صحیح تعداد نفرات بسیار با اهمیت است. قیمتی که به شما نمایش داده می شود بر اساس ظرفیت مورد نیاز شما و ظرفیت موجود کلاس های پروازی یا چارترکنندگان مختلف است. بزرگسال به کسی گفته می شود که بالای 12 سال سن، کودک کسی است که بین 2 تا 12 سال سن و نوزاد هم زیر 2 سال سن دارد. قیمت نوزاد مربوط به بیمه، عوارض و مالیات است و به وی صندلی اختصاص داده نمی شود. قیمت بلیط کودکان در پروازهای چارتری برابر قیمت بلیط بزرگسالان است اما در پروازهای سیستمی تقریبا قیمتش نصف می شود.

با تکمیل فرم جستجو یک بار دیگر آن را مرور کنید و نهایتا روی دکمه جستجو کلیک کنید.

2- انتخاب مناسبترین پرواز

online-booking-guide

بعد از تکمیل فرم و کلیک روی دکمه جستجو، به صفحه انتخاب پرواز منتقل می شوید. اول باید کمی منتظر بمانید تا اطلاعات پروازها برای شما جستجو و جمع آوری شود. این وب سایت تمام پروازهای سیستمی و چارتری کشور را جستجو می کند. اگر درباره این دو نوع پرواز نمی دانید، حتما بخش پرسش های متداول را بخوانید.

اگر نتیجه جستجو پروازی برای شما نداشت ممکن است به دلیل این باشد که پروازی در این مسیر انجام نمی شود، یا پروازهای این مسیر در تاریخ هایی که شما انتخاب کرده اید نیست. پیشنهاد می کنیم تاریخ پروازتان را جابجا کنید یا از پروازهای اتصالی برای رسیدن به مقصدتان استفاده کنید. با یافت شدن پروازها، اطلاعات در لیستی به شما نمایش داده می شود. در لیست اولیه اطلاعات 10 پرواز ارزانتر به شما نمایش داده می شود اما اگر صفحه را به پایین بکشید می توانید اطلاعات تمام پروازها را داشته باشید.

اگر پروازی زیر 9 نفر صندلی خالی داشته باشد، تعداد باقیمانده در ردیفش نوشته می شود. پروازها با دو برچسب ممکن است علامت گذاری شده باشند. اول "گارانتی ارزانترین قیمت" که مربوط به پروازهای سیستمی است و گارانتی می کند در زمان خرید این پرواز، هیچ آژانس مسافرتی یا وب سایت اینترنتی بلیط آن را -که در کلاس و شرایط کنسلی یکسان صادر شده باشد- با قیمت پایین تر نمی فروشد. دوم "گارانتی اعتبار چارترکننده" است که اعتبار چارترکننده پرواز را ضمانت می کند. اطلاعات بیشتر درباره این گارانتی و شرایط و تعهداتش را می توانید در بخش گارانتی اعتبار چارترکننده مطالعه کنید.

در این لیست اطلاعات تمام پروازها را می بینید. ممکن است ظرفیت پروازی تکمیل شده باشد که با وضعیت "تکمیل ظرفیت" مشخص می شود. ممکن است بلیط های پروازی دفترچه ای صادر شوند و امکان صدور الکترونیکی آن ها فراهم نباشد که با وضعیت "غیر الکترونیک" مشخص شده اند. اگر از 2 ساعت قبل پروازی آن را جستجو کنید با وضعیت "پذیرش فرودگاهی" نمایش داده می شود و به این معنی است که لیست مسافرین آژانس های مسافرتی بسته شده و ممکن است در فرودگاه امکان خریداری بلیط فراهم باشد. پروازهای قابل خرید، دکمه رزرو آنلاین شان قرمز رنگ و فعال است. پس از اینکه مناسبترین پرواز را انتخاب کردید روی رزرو آنلاین کلیک کنید تا وارد مرحله ورود اطلاعات شوید.

3- ورود و ثبت اطلاعات مسافرین

online-booking-guide

در این مرحله به مدت حداکثر 9 دقیقه فرصت دارید تا اطلاعات مسافرین و تماستان را وارد کنید. به تعداد مسافرین شما سطرهایی برای ورود مشخصات وجود دارد. عنوان مسافرین بزرگسال باید از بین آقا یا خانم انتخاب شده و نام و نام خانوادگی مسافرین به زبان انگلیسی نوشته شود. همچنین ملیت مسافرین خواسته می شود که متناسب با آن لازم است کد ملی یا اطلاعات گذرنامه شان را ثبت کنید. تاریخ تولد کودک و نوزاد را از تقویم نمایش داده شده انتخاب کنید. اگر تاریخ تولد مسافرین و رده سنی که برایشان انتخاب کرده اید مطابقت نداشته باشند امکان ادامه فرآیند رزرو برایتان فراهم نیست. تاریخ تولد ارائه شده با تاریخ تولد شناسنامه در فرودگاه بررسی می شود پس در تعیینش دقت کنید.

راه ارتباط ما با شما از شماره تلفن ثابت و همراه تان است پس دقت لازم در ورود اطلاعات تماس را داشته باشید. برای اینکه ایمیل را به درستی بنویسید، در دو مرحله از شما خواسته می شود. در بخش اول آدرس ایمیل صحیح را وارد کنید و در بخش دوم آن را دقیقا تکرار کنید. در اطلاعات بیشتر می توانید سفارش دهید که بلیط ها پس از صدور از چه طریقی برایتان ارسال شوند. ایمیل، پیامک و فکس راه های ارسال بلیط ما هستند. البته از بخش پیگیری رزرو آنلاین هم می توانید بعدا بلیط تان را دانلود کنید.

درگاه بانکی که مایل به پرداخت آنلاین از طریق آن هستید را انتخاب کنید. دقت کنید که برای پرداخت نیاز نیست کارت همان بانک را داشته باشید. همین که بانک شما عضو شبکه شتاب باشد کافی است تا بتوانید پرداختتان را از هر درگاهی انجام دهید. پس از تعیین درگاه روی دکمه "ثبت اطلاعات و پرداخت صورتحساب" کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید. پیش از ورد به درگاه بانک پروازهایی که انتخاب کرده اید و اطلاعات مسافرینی که ثبت کرده اید به شما نمایش داده می شود. لطفا یک بار دیگر آنها را مرور کنید و در صورت لزوم برای ویرایش شان دکمه "بازگشت و اصلاح اطلاعات" را انتخاب نمایید. تصحیح اطلاعات بعد از پرداخت برای شما هزینه آور است. اگر هم اطلاعات به درستی نمایش داده شده است برای ورود به درگاه دکمه "تایید اطلاعات و انتقال به بانک" را فشار دهید.

4- پرداخت آنلاین صورتحساب

پرداخت صورتحساب ها و رزرو بلیط از طریق درگاه های بانکی انجام می شود. لطفا برای مطالعه راهنمای انجام کار به بخش راهنمای پرداخت مراجعه کنید.

5- دریافت بلیط های الکترونیکی

پس از انجام موفق پرداخت به وب سایت ما برگردانده می شوید. در آن صفحه می توانید رسید پرداخت صورتحساب را دانلود و چاپ کنید. با توجه گستردگی تامین کنندگان ما و تعداد بالای شبکه های پروازی، صدور بلیط ها حداکثر 30 دقیقه زمان خواهد برد. بعد از آن بلیط ها همانطوریکه سفارش داده بودید برای شما ایمیل، پیامک یا فکس می شوند. بلیط ها را چاپ کنید و همراه با مدرک شناسایی معتبر مانند کارت ملی، شناسنامه یا گذرنامه یک ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر شوید. یشخوان فرودگاه از 30 دقیقه قبل از پرواز بسته شده و دیگر مسافرینی پذیرش نمی شوند.

اگر هنوز سوالی برایتان باقیمانده لطفا به بخش پرسش های متداول مراجعه کنید. در آنجا تلاش کرده ایم به بیشترین سولات مسافرین پاسخ بدهیم. همچنین می توانید با ما به شماره 36651110-031 تماس بگیرید. ما صمیمانه پاسخگوی شما هستیم. نهایتا امیدواریم از خرید آنلاین و سفرتان لذت فراوان ببرید.