شرکت های هواپیمایی > هواپیمایی قشم ایرشرکت هواپیمایی قشم در سال ۱۳۷۲ با اجاره نمودن هواپیما فعالیت پروازی خود را با نام فراز قشم شروع کرد. از سال ۱۳۷۵ با انعقاد قرارداد اجاره با مالکین هواپیماهای مسافری پهن پیکر پروازهای خود را در مسیرهای تهران- قشم، تهران- دبی و دیگر شهرهای ایران انجام می داد. در ابتدا پروازهای مسافری این شرکت با دو فروند هواپیما آغاز شد و شرکت توانست تا سال ۱۳۷۹ تعداد ۷ فروند هواپیما در اختیار گیرد.
این هواپیمایی علاوه بر انجام پروازهای داخلی، عتبات عالیات و دمشق، پروازهای خارجی به مقاصد دبی، شارجه، راس الخیمه، منامة بحرین را نیز برقرار نمود. علاوه بر جابجایی مسافرین، این شرکت با در اختیار داشتن ۲ فروند هواپیمای ایلوشین ۷۶ باری حمل بار تا ظرفیت ۵۰ تن را در مسیرهای مختلف از جمله تهران-شانگهای، تهران-استانبول، تهران-کابل، تهران-دبی و تهران-اسلام آباد را عهده دار بوده است.

در سال ۱۳۸۵ مالکین تصمیم به واگذاری شرکت نمودند و در نهایت در سال ۱۳۸۸ شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم مالک این شرکت گردید اما در حال حاضر هواپیمایی قشم یکی از هواپیمایی‌های دولتی ایران است که در سال 1393 به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران واگذار شده است.

هواپیمایی قشم ایر زمانی که تحت مالکیت سورینت بود توانست به اوج فعالیت های خود برسد. در این دوره این شرکت با وارد کردن هواپیماهای جدید و استخدام نیروی کار جوان توانست جایگاه خود را در میان شرکت های هواپیمایی فعال در ایران بالا ببرد و با هواپیماهای دور برد و میان برد مقاصد جدیدی به مقاصد خود بیفزاید. همچنین شرکت کترینگ قشم ایر به عنوان شرکت زیر مجموعه ی هواپیمایی قشم تاسیس شد که محبوبیت بالایی پیدا کرد.

این شرکت در حال حاضر دارای 5 فروند ایرباس ای 300-600، 4 فروند آر جی 100، 4 فروند فوکر 50، 2 فروند ایرباس ای 320 و 4 فروند فوکر 100 می باشد که یکی از هواپیماهای ایرباس ای 300-600 این شرکت به عنوان هواپیمای اختصاصی باشگاه پرسپولیس تهران شناخته می‌شود. در ماه های اخیر قشم ایر پروازهایش را درمسیر تهران-اصفهان و تهران-ارومیه افزایش داده است.