شرکت های هواپیمایی > هواپیمایی ماهانهواپیمایی ماهان اولین شرکت هواپیمایی خصوصی ایران است که دفتر مرکزی آن در تهران قرار دارد. این شرکت در سال 1371 در کرمان تأسیس شده و نام ماهان نیز برگرفته از شهری در ۳۵ کیلومتری کرمان است. سهام‌ دار عمده ی این شرکت موسسه خیریه مولی‌الموحدین است.
با برقراری پروازهای منظم تهران-کرمان در سال ۱۳۷۲ تعداد کارکنان این هواپیمایی به ۱۰۰ نفر افزایش یافت. فعالیت‌های پروازی باری، در سال ۱۳۷۶ با دو فروند هواپیمای ایلوشین آغاز گردید و پروازهای برنامه‌ای دو بار در هفته از تهران به دوبی در سال ۱۳۷۷ شروع شد و در سال ۱۳۷۸ اولین هواپیمای ایرباس ای۳۰۰ به ناوگان هواپیمایی ماهان ملحق گردید.

در سال ۱۳۸۰ هواپیمای‌های پیشرفته ایرباس ای۳۱۰ را وارد کرد که باعث تقویت ناوگان و بالا رفتن توان شرکت جهت انجام پروازهای دوربرد به مسیرهای خاوردور شد. در سال ۱۳۸۱ مقاصد جدید پروازی همچون دوسلدورف در آلمان، کلمبو در سری‌لانکا و دهلی در هند، به شبکه پروازی ماهان اضافه گردید. در سال ۱۳۸۳ مسیر بیرمنگام در انگلستان به عنوان دومین مقصد اروپایی هواپیمایی ماهان راه‌اندازی گردید.
سال ۱۳۸۴ با ورود ۴ فروند ایرباس ای۳۲۰ به ناوگان ماهان، این شرکت به تنها شرکت هواپیمایی دارنده ناوگان مدرن در ایران تبدیل شد. شروع پروازهای ماهان به مقاصد منچستر در انگلستان و لاهور در پاکستان در سال ۱۳۸۵ انجام شد. در سال ۱۳۸۶ تعداد پروازهای دوبی به دو بار در روز افزایش و پرواز بانکوک به صورت روزانه انجام شد. همچنین ۳ فروند هواپیمای مدرن بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰ به ناوگان اضافه گردید.

در سال ۱۳۸۷ پروازهای برنامه‌ای به شهر استانبول از تهران برقرار گردید. ماهان توانست پروازهای تهران-دوبی به سه پرواز روزانه در سال ۱۳۸۸ افزایش دهد و مسیر مشهد به بانکوک عملیاتی گردید. همچنین باشگاه مسافرین کثیرالسفر هواپیمایی ماهان به نام باشگاه ماهان راه‌اندازی شد و تعداد کارکنان ماهان از مرز ۳۰۰۰ نفر گذشت. سپس پنج فروند هواپیمای مدرن ایرباس ای۳۰۰ را به ناوگانش اضافه کرد.
در سال ۱۳۸۹ افتتاح پرواز مستقیم از تهران به آلماتی در قزاقستان انجام شد. برقراری پروازهای مستقیم بین تهران و شانگهای و همچنین اصفهان به استانبول در سال ۱۳۹۰ انجام گردید. تعداد ناوگان ماهان در سال ۱۳۹۱ به ۴۵ هواپیما افزایش یافت که با افزایش پروازها به اربیل و آنکارا مقارن بود.
در سال ۱۳۹۲ شروع پروازهای ماهان به کویت از طریق تهران و شیراز آغاز و همچنین پروازهای تهران-گوانجو به سه پرواز در هفته افزایش یافت.

هواپیمایی ماهان پروازهای خود را در سه کلاس پروازی تجاری ویژه، تجاری و اقتصادی ارائه می کند. مهمانداران این هواپیمایی از مجربترین مهمانداران هستند و در حال حاضر این شرکت هواپیمایی یکی از محبوب ترین شرکت های هواپیمایی ایران است. این شرکت خدمات لانج (یا سالن مسافرین ویژه) در ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد مستقر نموده است.
در سالن مسافرین ویژه محیطی آرام تا پیش از پرواز فراهم شده و از مسافرین تجاری و اعضای باشگاه کثیر السفر با نوشیدنی ها و میان وعده ها پذیرایی می شود. در این سالن اینترنت بی سیم رایگان و مطبوعات فارسی و انگلیسی زبان در اختیار مسافرین قرار دارد و محیط بازی و سرگرمی کودکان نیز فراهم شده است.