شرکت های هواپیمایی > هواپیمایی کیش ایرهواپیمایی کیش ایر

هواپیمایی کیش ایر با هدف توسعه فعالیت های جزیره زیبای کیش، از طریق برقراری ارتباط با مراکز استان های کشور و اتصال به کشورهای حاشیه خلیج فارس در سال 1370 تأسیس شد. این شرکت پس از ثبت و دریافت مجوزهای قانونی به عنوان یکی از شرکت های تابعه سازمان منطقه آزاد کیش و در قالب یک شرکت سهامی خاص، فعالیت خود را از خردادماه همان سال با دو فروند هواپیمای اجاره ای شروع کرد.

یکی از هواپیماهای کیش ایر

این هواپیمایی در اواخر دهه هشتاد، 10 فروند هواپیمای اجاره ای شامل هواپیمای یاک 40 و توپولوف 154 در اختیار گرفته بود. اما با تغییر سیاست های ارزی بانک مرکزی، عدم واگذاری ارز دولتی و افزایش نرخ ارز برای شرکت های هواپیمایی، امکان نگهداری و انجام حداقل ساعت پرواز تعیین شده برای آن ها را نداشت. بنابراین تعداد هواپیماهای اجاره ای را کاهش و در عوض ساعت پرواز هواپیماهای باقی مانده را افزایش داد.

خدمه پرواز هواپیمایی کیش

مرکز فعالیت این هواپیمایی در جزیره کیش می باشد. کیش ایر در حال حاضر دارای هفت فروند هواپیما بوئینگ ام دی و سه فروند هواپیما فوکر 100 بوده و سالانه بیش از یک میلیون مسافر جابجا می کند. هواپیمایی کیش ایر به صورت ویژه چندین پرواز روازنه در مسیر تهران-کیش-تهران دارد.